Wpis ma charakter informacyjny. Przebudowałam dział Gatunki dzikich pszczół w Polsce. Wcześniej podzielony był on na rodziny i miał dość skromny wygląd. Teraz zdecydowałam się na prezentację gatunków według rodzajów.

Ponieważ strona nie ma charakteru naukowego, i jest głównie wyrazem radości jaką prowadząca ten blog czerpie z obserwowania pszczół, zależało mi na takim zestawieniu, by jak najlepiej prezentowana była różnorodność polskich gatunków. Mam nadzieję, że moich Drogich Czytelników również poruszy piękno i bogactwo wyglądu dzikich pszczół w takim układzie.

Drugim powodem takiego zestawienia jest to, że wielu gatunków nie mam oznaczonych. Posiadam zdjęcia koczownic (Nomada) w różnych wariantach kolorystycznych, a także innych gatunków, które nie poddają się identyfikacji ze zdjęć. Przy podziale na rodzaje będę mogła zamieścić nieoznaczone zdjęcia, co również pomoże mi w ukazaniu bogactwa gatunkowego dzikich pszczół, a fotografie nie będą leżeć zapomniane „w szufladzie”.

Trzeci powód jest dość egoistyczny. Mam nadzieję, że zamieszczając zdjęcia niezidentyfikowanych pszczół, ktoś, kiedyś wejdzie na moją stronę i napisze w komentarzu: „Kaśka, wiem, jaki gatunek spotkałaś!” i pomoże mi w identyfikacji nieznanej pszczoły 😀

Rodzaje będą sukcesywnie uzupełniane, ale nie będę już o tym informować w osobnych wpisach, by nie zaśmiecać skrzynek pocztowych subskrybentów bloga.
Miłego dnia!

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.