Uzupełniłam o nowe obserwacje dział dotyczący suchych łodyg. Pojawiły się tam m.in. informacje o przejmowaniu gniazd. Zaktualizowany dział znajduje się tutaj: suche łodygi.

Spacer wśród suchych łodyg

A przy okazji wpisu informacyjnego zapraszam na spacer wśród takich gniazd. Bardzo lubię o różnych porach wybrać się, by pozaglądać do dziurek w łodygach. Wieczorami można spotkać tam śpiących samców i samice. W chłodnych porach zawsze wystaje jakaś głowa, której właściciel schronił się w otworze. A w ciepłe dni można przyłapać pszczołę podczas pracy w gnieździe. Takie spacery ułatwiają zorientowanie się, co dzieje się w łodygach. A poza tym rozczulają mnie te wystające główki, które wyglądają tak uroczo 🙂

Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samica miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Samotka (Hylaeus sp.) – to moje niespełnione jeszcze marzenie. Chciałabym ją obserwować w wystawianych przeze mnie łodygach. (fot.wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) – samiec (fot. wł.)
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Czasem wybieram się, by zobaczyć, jak sobie radzą pszczoły na deszczu. Radzą sobie, choć komfort zdecydowanie jest obniżony 😉 (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea) (fot. wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) (fot. wł.)

Oznaczenia owadów: Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.