Aktualności

Spacer wśród suchych łodyg

Pinterest LinkedIn Tumblr

Uzupełniłam o nowe obserwacje dział dotyczący suchych łodyg. Pojawiły się tam m.in. informacje o przejmowaniu gniazd. Zaktualizowany dział znajduje się tutaj: suche łodygi.

Spacer wśród suchych łodyg

A przy okazji wpisu informacyjnego zapraszam na spacer wśród takich gniazd. Bardzo lubię o różnych porach wybrać się, by pozaglądać do dziurek w łodygach. Wieczorami można spotkać tam śpiących samców i samice. W chłodnych porach zawsze wystaje jakaś głowa, której właściciel schronił się w otworze. A w ciepłe dni można przyłapać pszczołę podczas pracy w gnieździe. Takie spacery ułatwiają zorientowanie się, co dzieje się w łodygach. A poza tym rozczulają mnie te wystające główki, które wyglądają tak uroczo 🙂

Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samica miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Samotka (Hylaeus sp.) – to moje niespełnione jeszcze marzenie. Chciałabym ją obserwować w wystawianych przeze mnie łodygach. (fot.wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) – samiec (fot. wł.)
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) (fot. wł.)
Osmyk (Cerceris sp.) (fot. wł.)
Czasem wybieram się, by zobaczyć, jak sobie radzą pszczoły na deszczu. Radzą sobie, choć komfort zdecydowanie jest obniżony 😉 (fot. wł.)
Samiec miesierki (Megachile sp.) (fot. wł.)
Rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea) (fot. wł.)
Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) (fot. wł.)

Oznaczenia owadów: Darek Ogrodnik

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. [Artykuły opublikowane przez autorkę]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.