Artykuł stanowi uzupełnienie mojego wcześniejszego wpisu dotyczącego murarek z rodzaju Osmia wykorzystujących pulpę roślinną do budowy gniazd.Od kilku lat z…
Miesierkowate (Megachilidae) to dzikie pszczoły, które fascynują mnie ze względu na wykorzystywanie różnorodnych materiałów do budowy gniazda i zróżnicowane miejsca…
Makatki to dzikie pszczoły, których podglądanie może sprawić bardzo dużo frajdy. Ze względu na ich żywiołowy charakter, szybkość i oryginalny…
Myślę, że każdy z Czytelników już doświadczył w tym marcowym miesiącu chwili, gdy wystawił twarz ku słońcu i rozkoszował się promieniami ciepła, które napełniały nadzieją i radością.
Trzmiel tojadowy Bombus geraesteckeri nazwę swoją zawdzięcza przywiązaniu do ciekawej, a zarazem bardzo trującej rośliny – tojadu…
Trzmiel ziemny jest prawdopodobnie pierwszym gatunkiem, z którym rozpoczyna się przygodę z trzmielami. Jest on najbardziej rozpowszechniony nie tylko w granicach naszego kraju…
Udało mi się trochę pobyć z wiśnią ptasią i to był dobry czas. Ciekawych obserwacji, pytających spojrzeń przechodniów, a czasem twórczych rozmów z nimi.
Kuklik zwisły jest kolejną rośliną, która może być propozycją do obsadzenia stawów i oczek wodnych. Rodzaj gleby nie jest sprawą najistotniejszą, ważne, żeby była wilgotna…
Rodzaj pięciornik (Potentilla L.) w Polsce to aż 30 gatunków roślin, w Europie 75. Są to rośliny, na których często możemy spotkać dzikich zapylaczy, w tym dzikie pszczoły.
Domek dla owadów, znany również jako hotel dla owadów, to sztucznie stworzone miejsce lęgowe, coraz popularniejsze w przydomowych ogródkach, permakulturze,…
Każdy rok przynosi coś nowego i żadnego artykułu nie można zamknąć do końca. Zawsze zastanawiam się, co mam w takiej…
Sitaris muralis to chrząszcz z rodziny oleicowatych. Podobno rzadki, a jednak zniszczył moją balkonową kolonię porobnicy włochatki. Stanowi nowe zagrożenie…