Dzisiaj pora na krótką ciekawostkę 😉 Wiosną znalazłam kawałek czarnego bzu. Nie miał on widocznego zamknięcia, ale widać było, że wydrążony był w nim korytarz i coś jest w środku. Postanowiłam otworzyć gniazdo i moim oczom ukazał się taki widok:

Otwarte gniazdo. Na zdjęciu widać komórki lęgowe miesierki zrobione z liści oraz komórki lęgowe, których nie spotkałam do tej pory (fot. Kasia)

Prawdopodobnie dwie pszczoły próbowały budować w tym samym gnieździe. Wyjęłam jedną taką niezwykłą komórkę lęgową i obrałam. Pokryta była „chrupkim” materiałem. Darek dobrze opisał, że w wyglądzie i dotyku przypominały „Nic Nac’s”, czyli orzeszki ziemne w panierce :))

Wygląda smakowicie 😉 Prawdopodobnie jest to rdzeń czarnego bzu (fot. Kasia)

Z niecierpliwością czekałam, co z tego się wygryzie.

Wygląd kokonu (fot. Kasia)

Długo czekałam

W lipcu zagadka rozwiązała się połowicznie, ponieważ z gniazda wygryzły się jedynie pszczoły pasożytnicze, więc mogłam domyślać się jedynie żywiciela.

Pusty kokon (fot. Kasia)

Z kokonów miesierki nie wygryzła się żadna pszczoła, natomiast z kokonów „chrupkich” wyszła ścieska porobnicówka (Coelioxys rufescens) – pszczoła podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół. Dwie samice i jeden samiec.

Ścieska porobnicówka (Coelioxys rufescens) – samiec (fot. Kasia)
Samica ścieski porobnicówki (Coelioxys rufescens) (fot. Kasia)

Kto mógł być gospodarzem gniazda

Ze względu na to, że ścieski (Coelioxys) wygryzły się z chrupkich kokonów, prawdopodobne jest, że było to gniazdo porobnicy drewniarki (Anthrophora furcata). Poszukując informacji trafiłam na zdjęcia gniazd tego gatunku założone również w czarnym bzie i wyglądało identycznie.

W zeszłym roku porobnica drewniarka (Anthrophora furcata) zajęła w domku dla owadów gniazda z czarnego bzu oraz drewno z wydrążonym otworem, które samodzielnie dalej pogłębiała. (fot. Kasia)

Gniazdo porobnicy, które otworzyłam w tym roku było wystawione wśród suchych łodyg. W zeszłym roku obserwowałam ten gatunek, gdy sprawdzał otwory wydrążone przez murarkę trójzębną (Hoplitis tridentata). W przyszłym roku pomyślę o również o materiale z czarnego bzu o odpowiednich parametrach dla tego gatunku i być może wtedy szerzej opowiem o tej ciekawej pszczole.

Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik

Źródła i dodatkowa lektura

  1. W Europeana Collections można zobaczyć, jak wygląda gniazdo porobnicy drewniarki w martwym drewnie.
  2. Paul Westrich: Wildbienen Deutschlands, Stuttgrat 2018.
  3. H. Wiesbauer, Wilde Bienen: Biologie – Lebensraumdynamik am Beispiel Österreichs – Artenporträts, Stuttgart 2017.
  4. Heiko Bellmann, Błonkówki. Przewodnik entomologa, Warszawa 2011.

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.