Dzisiaj pora na krótką ciekawostkę 😉 Wiosną znalazłam kawałek czarnego bzu. Nie miał on widocznego zamknięcia, ale widać było, że wydrążony był w nim korytarz i coś jest w środku. Postanowiłam otworzyć gniazdo i moim oczom ukazał się taki widok:

Otwarte gniazdo. Na zdjęciu widać komórki lęgowe miesierki zrobione z liści oraz komórki lęgowe, których nie spotkałam do tej pory (fot. Kasia)

Prawdopodobnie dwie pszczoły próbowały budować w tym samym gnieździe. Wyjęłam jedną taką niezwykłą komórkę lęgową i obrałam. Pokryta była „chrupkim” materiałem. Darek dobrze opisał, że w wyglądzie i dotyku przypominały „Nic Nac’s”, czyli orzeszki ziemne w panierce :))

Wygląda smakowicie 😉 Prawdopodobnie jest to rdzeń czarnego bzu (fot. Kasia)

Z niecierpliwością czekałam, co z tego się wygryzie.

Wygląd kokonu (fot. Kasia)

Długo czekałam

W lipcu zagadka rozwiązała się połowicznie, ponieważ z gniazda wygryzły się jedynie pszczoły pasożytnicze, więc mogłam domyślać się jedynie żywiciela.

Pusty kokon (fot. Kasia)

Z kokonów miesierki nie wygryzła się żadna pszczoła, natomiast z kokonów „chrupkich” wyszła ścieska porobnicówka (Coelioxys rufescens) – pszczoła podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół. Dwie samice i jeden samiec.

Ścieska porobnicówka (Coelioxys rufescens) – samiec (fot. Kasia)
Samica ścieski porobnicówki (Coelioxys rufescens) (fot. Kasia)

Kto mógł być gospodarzem gniazda

Ze względu na to, że ścieski (Coelioxys) wygryzły się z chrupkich kokonów, prawdopodobne jest, że było to gniazdo porobnicy drewniarki (Anthrophora furcata). Poszukując informacji trafiłam na zdjęcia gniazd tego gatunku założone również w czarnym bzie i wyglądało identycznie.

W zeszłym roku porobnica drewniarka (Anthrophora furcata) zajęła w domku dla owadów gniazda z czarnego bzu oraz drewno z wydrążonym otworem, które samodzielnie dalej pogłębiała. (fot. Kasia)

Gniazdo porobnicy, które otworzyłam w tym roku było wystawione wśród suchych łodyg. W zeszłym roku obserwowałam ten gatunek, gdy sprawdzał otwory wydrążone przez murarkę trójzębną (Hoplitis tridentata). W przyszłym roku pomyślę o również o materiale z czarnego bzu o odpowiednich parametrach dla tego gatunku i być może wtedy szerzej opowiem o tej ciekawej pszczole.

Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik

Źródła i dodatkowa lektura

  1. W Europeana Collections można zobaczyć, jak wygląda gniazdo porobnicy drewniarki w martwym drewnie.
  2. Paul Westrich: Wildbienen Deutschlands, Stuttgrat 2018.
  3. H. Wiesbauer, Wilde Bienen: Biologie – Lebensraumdynamik am Beispiel Österreichs – Artenporträts, Stuttgart 2017.
  4. Heiko Bellmann, Błonkówki. Przewodnik entomologa, Warszawa 2011.

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.