W tym roku ponownie postanowiłam sprawdzić, jakie pasożyty można znaleźć u murarki muszlówki (Osmia aurulenta). Gatunek opisywałam już wcześniej. W tym wpisie przy okazji prezentowania wyników, załączam kilka krótkich ciekawostek związanych z tym gatunkiem. Zapraszam na garść „różniastych różności”.

Sztuka kamuflażu

Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) to dzika pszczoła gniazdująca w pustych muszlach ślimaków. Gatunek ten maskuje powierzchnię muszli kawałkami materiału roślinnego. Pszczoła samodzielnie wycina go, tworzy z niego papkę, zwija w kulkę i transportuje do gniazda.

Następnie maskuje zewnętrzną powierzchnię pustej muszli ślimaka.

Z daleka trudno jest zauważyć taką muszlę. Ja również miałam z tym problem. Ciekawe jak poradzą sobie Szanowni Czytelnicy na zdjęciu poniżej:

Dla tych, którzy nie znaleźli muszli, albo chcą sprawdzić, czy odnaleźli dobrze, na końcu artykułu podaję rozwiązanie zagadki.

A co z pasożytami?

Oprócz niewielkiej ilości bleskotek (prawdopodobnie Mellitobia sp.) w muszlach nie było innych (widocznych) organizmów pasożytniczych. Murarki wygryzały się licznie, ale to nic dziwnego, ponieważ w jednej winniczkowej muszli samica może zbudować powyżej dziesięciu komórek gniazdowych.

Pewnie jesteście ciekawi, jak to wygląda w środku? Ja byłam 🙂 i gdy mieszkańcy opuścili muszle, zajrzałam do gniazd.

Starość samców murarki muszlówki

Pszczoły wycierają się i blakną, tracąc swój urok, a może właśnie go nabierając? 😉 Podczas gdy o samicy murarki muszlówki powiedzieć można, że należy do pszczół, która nie starzeją się tak bardzo, to w wyglądzie u samca widać przemianę w ciągu sezonu.

Pod koniec sezonu samiec jest nie do poznania, tracąc intensywność barw i łysiejąc. Według mnie nadal wygląda uroczo.

A gdzie była ta zakamuflowana muszla?

Dobrych obserwacji pod koniec sezonu! Pozdrawiam

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

2 komentarze

  1. Niezwykła jest przyroda. Starzec rzeczywiście wciąż uroczy 🙃 w moim ogrodzie, pierwszy raz od 13 lat, brakuje mi ślimaków. Jeszcze w ubiegłym roku było ich tysiące, tych domkowych i bezdomkowych. Niestety w tym roku jest ich jak na lekarstwo. Oczywiście zjadały mi kwiaty, ale przerzuciłam się na begonię , których jest bogata oferta, a one ich nie znoszą. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.