W tym roku ponownie postanowiłam sprawdzić, jakie pasożyty można znaleźć u murarki muszlówki (Osmia aurulenta). Gatunek opisywałam już wcześniej. W tym wpisie przy okazji prezentowania wyników, załączam kilka krótkich ciekawostek związanych z tym gatunkiem. Zapraszam na garść „różniastych różności”.

Sztuka kamuflażu

Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) to dzika pszczoła gniazdująca w pustych muszlach ślimaków. Gatunek ten maskuje powierzchnię muszli kawałkami materiału roślinnego. Pszczoła samodzielnie wycina go, tworzy z niego papkę, zwija w kulkę i transportuje do gniazda.

Następnie maskuje zewnętrzną powierzchnię pustej muszli ślimaka.

Z daleka trudno jest zauważyć taką muszlę. Ja również miałam z tym problem. Ciekawe jak poradzą sobie Szanowni Czytelnicy na zdjęciu poniżej:

Dla tych, którzy nie znaleźli muszli, albo chcą sprawdzić, czy odnaleźli dobrze, na końcu artykułu podaję rozwiązanie zagadki.

A co z pasożytami?

Oprócz niewielkiej ilości bleskotek (prawdopodobnie Mellitobia sp.) w muszlach nie było innych (widocznych) organizmów pasożytniczych. Murarki wygryzały się licznie, ale to nic dziwnego, ponieważ w jednej winniczkowej muszli samica może zbudować powyżej dziesięciu komórek gniazdowych.

Pewnie jesteście ciekawi, jak to wygląda w środku? Ja byłam 🙂 i gdy mieszkańcy opuścili muszle, zajrzałam do gniazd.

Starość samców murarki muszlówki

Pszczoły wycierają się i blakną, tracąc swój urok, a może właśnie go nabierając? 😉 Podczas gdy o samicy murarki muszlówki powiedzieć można, że należy do pszczół, która nie starzeją się tak bardzo, to w wyglądzie u samca widać przemianę w ciągu sezonu.

Pod koniec sezonu samiec jest nie do poznania, tracąc intensywność barw i łysiejąc. Według mnie nadal wygląda uroczo.

A gdzie była ta zakamuflowana muszla?

Dobrych obserwacji pod koniec sezonu! Pozdrawiam

Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę

2 komentarze

  1. Niezwykła jest przyroda. Starzec rzeczywiście wciąż uroczy 🙃 w moim ogrodzie, pierwszy raz od 13 lat, brakuje mi ślimaków. Jeszcze w ubiegłym roku było ich tysiące, tych domkowych i bezdomkowych. Niestety w tym roku jest ich jak na lekarstwo. Oczywiście zjadały mi kwiaty, ale przerzuciłam się na begonię , których jest bogata oferta, a one ich nie znoszą. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.