Wszystkie gatunki trzmieli mają wiele cech wspólnych oraz podobny cykl rozwojowy. Dlatego opisaliśmy biologię trzmieli w osobnym artykule Z biologii trzmieli. Natomiast w opisach dotyczących poszczególnych gatunków będziemy się skupiać na ich cechach charakterystycznych lub przedstawimy jakiś ciekawy atrybut, który dany gatunek dobrze ilustruje.

Trzmiele tajgowe należą do wczesnowiosennych gatunków i często konkurują w tym względzie o pierwszeństwo głównie z trzmielami leśnymi, ziemnymi, gajowymi oraz ogrodowym. To właśnie na przełomie marca i kwietnia najłatwiej spotkać matki (królowe) wybudzone po zimowej hibernacji. Zbierają one intensywnie w tym okresie pyłek z wierzb (Salix) , głównie iwy (Salix caprea).

Krótka głowa

Trzmiel tajgowy swym wyglądem wpisuje się w „charakterystyczne” ubarwienie wielu gatunków trzmieli – żółte przepaski na czarnym tle. Z tego powodu dla niewprawnego oka może okazać się trudny do identyfikacji. Posiada on jednak cechę anatomiczną, która odróżnia go od innych gatunków a mianowicie długość głowy. W porównaniu z innymi krajowymi trzmielami długość twarzy jest znacznie krótsza a w porównaniu z trzmielem ogrodowym, z który może być często mylony na przedwiośniu, o połowę krótsza.

Wyrafinowany smakosz czy żywieniowy abnegat

Znacząca większość gatunków trzmieli nie posiada silnych preferencji, na których konkretnie kwiatach się pożywiać. Oznacza to, że pobierają pyłek i nektar z roślin należących do wielu rodzin botanicznych. Rekordziści potrafią oblatywać nawet około 600 gatunków roślin. Taka żywieniowa plastyczność to polilektyzm. Odwrotną strategię prezentują gatunki oligofagiczne, które odwiedzają kwiaty wyłącznie jednego rodzaju, a częściej jednej rodziny.

Trzmiel tajgowy zaś jest gatunkiem oligolektyczny, co oznacza, że głównie pobiera pokarm z blisko spokrewnionych roślin. Samice silnie przywiązane są do kwiatów jeżyn (Rubus) oraz roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

trzmiel tajgowy
Trzmiela tajgowego warto szukać na kwiatach jeżyny (fot. Alicja Dubicka-Czechowska)

Unikam ludzi

Gatunku tego nie spotkamy w ogrodzie, parku czy innym antropogenicznym środowisku. Związany jest on silnie z ostępami leśnymi, torfowiskami, wrzosowiskami, a także tundrą, gdzie stanowi jeden z liczniejszych gatunków. Radzi sobie także świetnie w górach. Niestety większość z preferowanych przez trzmiela tajgowego środowisk jest zagrożonych w kontekście globalnych zmian klimatycznych i działalności człowieka, więc tym bardziej zrozumiała jest ta wstrzemięźliwość względem ludzi 😉

Charakterystyka

Nazwa gatunkowa: trzmiel tajgowy (Bombus jonellus)
Rodzina: pszczołowate (Apidae)
Rodzaj: trzmiel (Bombus)
Status: w Polsce gatunek rzadko spotykany, kategoria LC na czerwonej liście europejskich pszczół oraz HR (high climate risk) jako gatunek potencjalnie silnie zagrożony zmianami klimatycznymi
Siedlisko:spotykany w widnych lasach mieszanych, borach, na polanach leśnych, torfowiskach oraz wrzosowiskach
Pojaw:marzec-wrzesień
Gniazdowanie:zazwyczaj gniazda napowierzchniowe, często w opuszczonych gniazdach gryzoni np. koszatki (Dryomys nitedula) czy wiewiórki (Sciurus vulgaris) a także ptaków, buduje także gniazda podziemne
Długość języka:krótkojęzyczkowy
Odwiedzane rośliny:z rodziny różowatych, np. jeżyna fałdowana
z rodziny wierzbowatych, np. wierzba iwa
z rodziny wrzosowatych, np. bagno zwyczajne
Warto wiedzieć:trzmiel tajgowy jest gospodarzem dla rzadkiego trzmielca północnego (Bombus flavidus) wykazywanego z obszaru Polski od roku 1994

Typowe ubarwienie

Siedlisko w Polsce

Zagraniczni kuzyni

Literatura:

  1. Pawlikowski T. 1999. Przewodnik terenowy do oznaczania trzmieli i trzmielców Polski, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń.
  2. Ruszkowski A. Żak B. 1969c. Rośliny pokarmowe i znaczenie gospodarcze trzmieli z podrodzaju Hortorobombus Vogt. Pamiętnik Puławski, 37: 359-384.
  3. Rasmont et al. 2015. Climatic Risk and Distribution Atlas of European Bumblebees. Biorisk 10 (Special Issue).
  4. Rasmont et al. 2021. Bumblebees of Europe and neighbouring regions. N.A.P. Editions.
  5. Goulson D. 2012. Bumblebees. Behaviour, ecology and conservation. Oxford University Press.

Nasz wspólny mianownik to miłość do trzmielowatych. Różni nas niemal wszystko pozostałe, ale różnimy się pięknie.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.