Kontynuuję cykl różniastych różności, oby sprawiły Wam wiele radości! :))
* Mam tysiące zdjęć. Wiele z nich nie nadaje się na pełne artykuły, a szkoda mi je trzymać w szufladzie. Nie chcę też rozbijać ich na krótkie notatki do mediów społecznościowych, bo nie każdy mój czytelnik posiada tam konto 😉 Dlatego wrzucam garść różniastych różności, czyli niepowiązanych ze sobą tematycznie krótkich notek, o tym co ciekawego spotkałam czy znalazłam w czasie sezonu.

Jeeee!!! Spotkałam modliszkę!

Nie jest to już żaden hit, bo modliszkę widziało już pewnie wielu. Ale dla mnie to było pierwsze spotkanie i niezapomniane przeżycie 🙂

Dyrygent Modliszka – wielka i niezwykła (fot. Kasia)

Spotkałam żołnę, czyli pszczołojada!

Zawsze marzyłam, żeby spotkać żołnę. Mamy ze sobą coś wspólnego. I ja i żołna lubimy błonkówki. Jest jednak między nami zasadnicza różnica. Podczas gdy spotkane przeze mnie błonkówki lądują na karcie aparatu, to spotkane przez nią owady – lądują w jej dziobie 😉

Moje marzenie o spotkaniu tego gatunku ptaka niespodziewanie ziściło się w tym roku. Widok żołny był zaskakujący. Sprawił mi wiele radości, ale także mieszanych uczuć. Z jednej strony przepiękny ptak, z którym spotkanie było moim pragnieniem, a z drugiej – zaczął budowę gniazda w skarpie pełnej pszczół, które stanowią dla niego pożywny posiłek!

Para żołn podczas budowy gniazda. Zdjęcia bardzo słabe, bo robione z dużej odległości (fot. Kasia)
Czyż to nie niezwykły widok? :)) (fot. Kasia)

Inną moją obawą były często odwiedzające skarpę lisy, które miały do niej łatwy dostęp. Jednak po dwóch dniach żołny zrezygnowały z budowy gniazda i odleciały.

Lis na zboczu wąwozu, na którym znajdowała się skarpa z żołnami (fot. Kasia)

Przy okazji napiszę, że znalazłam informację, że żołny te preferują bardziej trzmiele niż pszczołę miodną. Ptaki i pszczoły, to bardzo ciekawy temat, do którego może kiedyś wrócę.

Skorki, szczypawki, zauszniki

Skorki lubią chować się w ciemnych zakamarkach. Odwiedzają też domki dla owadów. Jednak ja najczęściej spotykam je w suchych łodygach i to nawet dość często. Zdarza się, że skorki wyjadają zapasy z niezamkniętych komórek lęgowych.

(fot. Kasia)
Tutaj dwa tunele gniazd. W jednym z nich skorek (fot. Kasia)

Skorki chętnie odwiedzają gniazda murarki trójzębnej (Hoplitis tridentata), ze względu na duże rozmiary tunelu gniazda, ale korzystają też z gniazd innych pszczół.

W gnieździe murarki trójzębnej (Hoplitis tridentata) (fot. Kasia)
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) próbująca wygonić ze swojego gniazda nieproszonego gościa (fot. Kasia)

Tajemnicza zatyczka w domku dla owadów

W domku spotkać można zamknięcia gniazd z różnych materiałów. Jestem zwariowana na ich punkcie i każda nowa zatyczka to dla mnie radość. Uważam je za niezwykłe dzieła przyrody. Jednak nie tylko żądłówki potrafią robić takie cudne zatyczki. Zobaczcie tę poniżej:

Zamknięcie gniazda w domku dla owadów (fot. Kasia)

To dzieło skakuna (Salticus sp.). W tym roku zbudował gniazdo w starym gnieździe nożycówki świerzbnicówki (Chelostoma rapunculi). W sumie nie takim starym, bo dopiero co zdążyły wyjść samce, a w środku były pewnie jeszcze samice, gdy wprowadził się do nich pająk. Ciekawe, jak sprawy potoczyły się w tym tunelu. Jednak nie zauważyłam, by wydarzyło się coś nieoczekiwanego, a gniazdo pająka trwało bardzo długi czas.

Zawsze zastanawia mnie, czy skakuny polują w domku również na pszczoły. Nigdy nie spotkałam się z tym, by upolował jakąś, choć widywałam go ze sporymi zdobyczami.

Oznaczenie żądłówek: Darek Ogrodnik

Dodatkowa lektura

  1. Świetny artykuł o skorkach: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2012/10/21/skorek-pospolity-forficula-auricularia-szczypawka-we-wlasnej-osobie/
  2. Jak wygląda sytuacja żołny w Polsce – Monitoring żołny: http://www.monitoringptakow.gios.gov.pl/zolna.html
  3. Modliszki w Łodzi: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89040%2Cnaukowcy-monitoruja-obecnosc-modliszek-prosza-internautow-o-zdjecia.html


Miłośniczka żądłówek i założycielka strony dzicyzapylacze.pl. Jej marzeniem jest stworzenie bazy wiedzy o dzikich zapylaczach i opisanie wszystkich gatunków dzikich pszczół Polski. Na stronie opracowuje jej główne elementy, opisuje pszczoły samotne oraz inne żądłówki. Szczególnie zajmuje ją sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk. Artykuły opublikowane przez autorkę

2 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.