Kontynuuję cykl różniastych różności, oby sprawiły Wam wiele radości! :))
* Mam tysiące zdjęć. Wiele z nich nie nadaje się na pełne artykuły, a szkoda mi je trzymać w szufladzie. Nie chcę też rozbijać ich na krótkie notatki do mediów społecznościowych, bo nie każdy mój czytelnik posiada tam konto 😉 Dlatego wrzucam garść różniastych różności, czyli niepowiązanych ze sobą tematycznie krótkich notek, o tym co ciekawego spotkałam czy znalazłam w czasie sezonu.

Jeeee!!! Spotkałam modliszkę!

Nie jest to już żaden hit, bo modliszkę widziało już pewnie wielu. Ale dla mnie to było pierwsze spotkanie i niezapomniane przeżycie 🙂

Dyrygent Modliszka – wielka i niezwykła (fot. Kasia)

Spotkałam żołnę, czyli pszczołojada!

Zawsze marzyłam, żeby spotkać żołnę. Mamy ze sobą coś wspólnego. I ja i żołna lubimy błonkówki. Jest jednak między nami zasadnicza różnica. Podczas gdy spotkane przeze mnie błonkówki lądują na karcie aparatu, to spotkane przez nią owady – lądują w jej dziobie 😉

Moje marzenie o spotkaniu tego gatunku ptaka niespodziewanie ziściło się w tym roku. Widok żołny był zaskakujący. Sprawił mi wiele radości, ale także mieszanych uczuć. Z jednej strony przepiękny ptak, z którym spotkanie było moim pragnieniem, a z drugiej – zaczął budowę gniazda w skarpie pełnej pszczół, które stanowią dla niego pożywny posiłek!

Para żołn podczas budowy gniazda. Zdjęcia bardzo słabe, bo robione z dużej odległości (fot. Kasia)
Czyż to nie niezwykły widok? :)) (fot. Kasia)

Inną moją obawą były często odwiedzające skarpę lisy, które miały do niej łatwy dostęp. Jednak po dwóch dniach żołny zrezygnowały z budowy gniazda i odleciały.

Lis na zboczu wąwozu, na którym znajdowała się skarpa z żołnami (fot. Kasia)

Przy okazji napiszę, że znalazłam informację, że żołny te preferują bardziej trzmiele niż pszczołę miodną. Ptaki i pszczoły, to bardzo ciekawy temat, do którego może kiedyś wrócę.

Skorki, szczypawki, zauszniki

Skorki lubią chować się w ciemnych zakamarkach. Odwiedzają też domki dla owadów. Jednak ja najczęściej spotykam je w suchych łodygach i to nawet dość często. Zdarza się, że skorki wyjadają zapasy z niezamkniętych komórek lęgowych.

(fot. Kasia)
Tutaj dwa tunele gniazd. W jednym z nich skorek (fot. Kasia)

Skorki chętnie odwiedzają gniazda murarki trójzębnej (Hoplitis tridentata), ze względu na duże rozmiary tunelu gniazda, ale korzystają też z gniazd innych pszczół.

W gnieździe murarki trójzębnej (Hoplitis tridentata) (fot. Kasia)
Murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana) próbująca wygonić ze swojego gniazda nieproszonego gościa (fot. Kasia)

Tajemnicza zatyczka w domku dla owadów

W domku spotkać można zamknięcia gniazd z różnych materiałów. Jestem zwariowana na ich punkcie i każda nowa zatyczka to dla mnie radość. Uważam je za niezwykłe dzieła przyrody. Jednak nie tylko żądłówki potrafią robić takie cudne zatyczki. Zobaczcie tę poniżej:

Zamknięcie gniazda w domku dla owadów (fot. Kasia)

To dzieło skakuna (Salticus sp.). W tym roku zbudował gniazdo w starym gnieździe nożycówki świerzbnicówki (Chelostoma rapunculi). W sumie nie takim starym, bo dopiero co zdążyły wyjść samce, a w środku były pewnie jeszcze samice, gdy wprowadził się do nich pająk. Ciekawe, jak sprawy potoczyły się w tym tunelu. Jednak nie zauważyłam, by wydarzyło się coś nieoczekiwanego, a gniazdo pająka trwało bardzo długi czas.

Zawsze zastanawia mnie, czy skakuny polują w domku również na pszczoły. Nigdy nie spotkałam się z tym, by upolował jakąś, choć widywałam go ze sporymi zdobyczami.

Oznaczenie żądłówek: Darek Ogrodnik

Dodatkowa lektura

  1. Świetny artykuł o skorkach: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2012/10/21/skorek-pospolity-forficula-auricularia-szczypawka-we-wlasnej-osobie/
  2. Jak wygląda sytuacja żołny w Polsce – Monitoring żołny: http://www.monitoringptakow.gios.gov.pl/zolna.html
  3. Modliszki w Łodzi: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89040%2Cnaukowcy-monitoruja-obecnosc-modliszek-prosza-internautow-o-zdjecia.html


Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

2 komentarze

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.