Tradycyjnie, jak czynię od czasu powstania Dzikich zapylaczy, zamieszczam galerię zdjęć gniazd murarki makowej (Hoplitis papaveris) z bieżącego roku. Murarka ta jest dziką pszczołą wycinającą kawałki płatków kwiatu, by wyściełać nimi gniazda.
Gniazda murarki makowej (Hoplitis papaveris) obserwowane w Łukowie
Ze względu na to, że Przemek Laskowski (przyrodnik z Łukowa, odkrywca dzikich pszczół na tamtejszej strzelnicy) znalazł gniazda murarki makowej i pozwolił mi je udostępnić, mogę pokazać Wam też gniazda z innego siedliska.
Ucieszyłam się, mogąc zobaczyć gniazda z innego miejsca. Aż zamarzyła mi się podróż przez Polskę śladami murarki makowej! To byłoby coś niezwykłego. Obserwowane gniazda łukowskie wykładane były żółtymi płatkami. Przemek przypuszcza, że pszczoła mogła używać posłonka lub żarnowca.
Gniazda murarki makowej (Hoplitis papaveris) obserwowane przeze mnie
Wiosną tego roku pogoda była niesprzyjająca i pszczołom było trudno zgrać się z kwitnieniem roślin.. Pszczolinka napiaskowa (Andrena vaga) zaczęła loty, gdy pobliskie wierzby już przekwitły. Nie inaczej było z murarką makową (Hoplitis papaveris), która ociągała się z wychodzeniem z gniazd. Maków było pełno, a jej brak. Ciekawa byłam, jak poradzi sobie z budową gniazd, gdyby okazało się, że maki przekwitły.
Murarka makowa (Hoplitis papaveris) okazała się niezwykle wierna makom. Czasami spotykając jej gniazdo zastanawiałam się, gdzie znalazła maki?! Skąd brała materiał?! W tym roku jednak często uzupełniała też braki w makowych płatkach, materiałem z innych kwiatów.
Zdjęcia ułożone chronologicznie.
Notka o gniazdowaniu makowej
Nie jest ona przywiązana mocno do miejsca, w którym przyszła na świat i z którego się wygryzła opuszczając gniazdo. Chętnie zasiedla nowe tereny, które odpowiadają jej wymaganiom względem gniazdowania (nagrzana odsłonięta ziemia), przenosząc się na nie.
Zobacz też
Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik