Tradycyjnie, jak czynię od czasu powstania Dzikich zapylaczy, zamieszczam galerię zdjęć gniazd murarki makowej (Hoplitis papaveris) z bieżącego roku. Murarka ta jest dziką pszczołą wycinającą kawałki płatków kwiatu, by wyściełać nimi gniazda.

Murarka makowa wycinająca płatki maku (fot. wł.)
Następnie zwija wycięty kawałek w kulkę i transportuje do gniazda (fot. wł.)
Maki po wizycie murarki makowej (fot. wł.)

Gniazda murarki makowej (Hoplitis papaveris) obserwowane w Łukowie

Ze względu na to, że Przemek Laskowski (przyrodnik z Łukowa, odkrywca dzikich pszczół na tamtejszej strzelnicy) znalazł gniazda murarki makowej i pozwolił mi je udostępnić, mogę pokazać Wam też gniazda z innego siedliska.

Ucieszyłam się, mogąc zobaczyć gniazda z innego miejsca. Aż zamarzyła mi się podróż przez Polskę śladami murarki makowej! To byłoby coś niezwykłego. Obserwowane gniazda łukowskie wykładane były żółtymi płatkami. Przemek przypuszcza, że pszczoła mogła używać posłonka lub żarnowca.

Gniazda murarki makowej (Hoplitis papaveris) obserwowane przeze mnie

Wiosną tego roku pogoda była niesprzyjająca i pszczołom było trudno zgrać się z kwitnieniem roślin.. Pszczolinka napiaskowa (Andrena vaga) zaczęła loty, gdy pobliskie wierzby już przekwitły. Nie inaczej było z murarką makową (Hoplitis papaveris), która ociągała się z wychodzeniem z gniazd. Maków było pełno, a jej brak. Ciekawa byłam, jak poradzi sobie z budową gniazd, gdyby okazało się, że maki przekwitły.

Murarka makowa (Hoplitis papaveris) okazała się niezwykle wierna makom. Czasami spotykając jej gniazdo zastanawiałam się, gdzie znalazła maki?! Skąd brała materiał?! W tym roku jednak często uzupełniała też braki w makowych płatkach, materiałem z innych kwiatów.

Zdjęcia ułożone chronologicznie.

Notka o gniazdowaniu makowej

Nie jest ona przywiązana mocno do miejsca, w którym przyszła na świat i z którego się wygryzła opuszczając gniazdo. Chętnie zasiedla nowe tereny, które odpowiadają jej wymaganiom względem gniazdowania (nagrzana odsłonięta ziemia), przenosząc się na nie.

Zobacz też

Gniazda murarki makowej (powojówki) 2019
Gniazda murarki makowej (powojówki) 2020

Oznaczenie owadów: Darek Ogrodnik

Jestem miłośniczką żądłówek i założycielką strony dzicyzapylacze.pl. Oprócz publikowania artykułów o dzikich pszczołach i innych żądłówkach, na stronie opracowuję jej główne elementy. Szczególnie zajmuje mnie sposób gniazdowania oraz metody ochrony siedlisk żądłówek. [Opublikowane artykuły]

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.